Saame tuttavaks: Ain Kuus
EKVÜ-l on 18 partnerit, kes meid ja meie tegemisi toetavad. Üheks neist on Chiller Oy, kelle esindajaks on Ain Kuus. Saame temaga läbi intervjuu rohkem tuttavaks.
Kus ja kellena Sa töötad?
Töötan juba ca 10 a. Chiller Oy-s Eesti piirkonnajuhina. Minu ülesandeks on Chiller Oy poolt toodetavate seadmete tutvustamine Eesti turul. Tehnilise toe pakkumine projekteerijatele, töövõtjatele, hooldusfirmadele ja lõpptellijatele.
Kirjelda palun oma (professionaalset) tausta (kus/mida sa õppinud oled, kuidas oled jõudnud praegusesse ametisse/ettevõttesse)?
Kôrghariduse olen saanud nüüdse nimega TalTech-st ja eriala on sooja-, gaasivarustus ja ventilatsioon. Lõpetasin ülikooli 1992. a ja asusin kohe erialasele tööle. Olen pidevalt töötanud erinevates tehnosüsteemidega tegelevates firmades: Efipa AS, Hiieko AS, ARE Eesti AS ja alates 2013 lõpust töötan Chiller Oy-s. Ca aasta olen töötanud ka Ukrainas insenerivõrkude spetsialistina.
Ametiredelil olen olnud kõigil töölõikudel alates projekteerimisest, eelarvestamisest, projektijuhtimisest kuni firma juhtimiseni. Seega usun, et oskan kaasa mõelda ja öelda peaaegu alati.
EKVY liige olen vist juba ülikooli ajast.
Palun kommenteeri Teie ettevõtte otsust olla EKVÜ toetajaliige.
EKVY toetajaliikmeks astusime kohe (või pikendasime liikme staatust) kui asusin Chiller Oy-sse tööle. Kas ka varasemalt olime liikmed, seda ma kahjuks ei tea. Otsust polnud raske teha, sest oleme huvitatud kütte ja jahutuse arengust Eestis, pakkudes kõige kaasaegsemaid ja energiasäästlikemaid lahendusi, mis on välja töötatud meie piirkonna klimaatilisi ja sisekliima parameetreid silmas pidades.
Mis laadi tuge saate/tahate pakkuda eialala praktiseerivale insenerile?
Praktiseerivale insenerile saame pakkuda abi sobilike lahenduste väljatöötamisel, õigete seadmete valikul, seadmete käivitamisel ja hooldamisel. Külmajaamade ja soojuspumbalahenduste seadmed ja lahendused valmistatakse kõik vastavalt lõppkliendi soovidele, vajadusi ja kehtivaid norme silmas pidades. Ka jahutuse siseseadmed saab valida vastavalt valikuparameetritele, mis muudab nende konstruktsiooni. Seadmed on soovi korral komplektsed, milles kogu tööks vajalik olemas ning testitud. See tagab komponentide õige dimensioneerimise ja soovitud tulemuse saavutamise. Meiepoolne komplektne lahendus on oluline juba projekteerijale, sest nad ei pea ise valima kõiki komponente seadmesse ja sellega hoiavad kokku oma kallist tööaega. Komplektne lahendus garanteerib tehnilistes väljatrükkides toodud andmete tagamise. Komplektne seade võtab tavaliselt ka palju vähem enda alust kallist ehituspinda tehnilises ruumis ning aeg seadme paigalduseks on peaaegu olematu võrreldes klassikalise kohapeal komplekteeritava lahendusega. Ka on seadmete dimensioneerimisel arvestatud meie klimaatilises piirkonnas levinud valikuparameetritega.
Jahutuse siseelemendid on testitud Soome sõltumatute laborite VTT ja Zenner poolt, mis tagab samuti usaldusväärsed tehnilised väljatrükid ja lihtsustab inseneride tööd, vältides sellega hilisemaid probleeme tõestamaks, et seade sai valitud õige.
Chiller Oy kodulehelt leiab portaali, kus on kõigi meie toodete valiku programm, millega saab iga insener ise teha sobivate seadmete valikuid, erinevatel valikuparameetritel ja komplektsuses. Loomulikult oleme jõu ja nõuga aitamas nende kasutamisel.
Kõigil meie külmajaamadel ja soojuspumpadel on alati kaasas kaugseire Service Next moodul, mis võimaldab interneti teel jälgida online’s seadme tööd ja töötamise parameetreid. Seadistada, lahendada häireid ja jälgida trende, et leida parim võimalik seadistus. Sellele võimalusele anname soovi korral juurdepääsu ka meie kliendile. Garantii ajal on see teenus meie klientidele tasuta ja hiljem saab seda lepingut pikendada.
Millised on hetkel Sinu arvates meie erialade suurimad kitsaskohad ja kas oskaksid pakkuda võimalikke lahendusi?
Tehnosüsteemid on Eestis kiirelt arenenud ja usun, et valdavalt heal tasemel välja ehitatud. Tihti muidugi taandub hea tulemus, tehniline lahendus ja kvaliteetsed seadmed raha taha, aga see on alati nii olnud ja ilmselt ka jääb. Edumeelne ja teadlik klient valib muidugi lahenduse vastavalt tema vajadustele, parima tulemuse ootuses. Mingil määral muidugi mõjutavad lahendusi Euroopa Liidu klimaatiliste eesmärkide saavutamise direktiivid.
Kui tuua välja mõned minu kogemustest tulenevad ettepanekud, siis ehk see, et projekteerijad on tihti liiga konservatiivsed. Projekteeritakse varem tehtud ja järgiproovitud lahendusi. Ka kardetakse palju tehasepoolse automaatikaga seadmeid. Seda muidugi põhjendatult, sest ega nad valdavalt ei ole seda õppinud ning on selliste lahenduste väljapakkumisel pisut kahtlevad. Loodetakse automaatika projektide peale.
Ka huvi eriala vastu on jahe ja spetsialiste vähe. Inseneride eriala valikut peaks rohkem propageerima.
Muidugi tihti ka ei usaldata tehase müügimeeste juttu.
Üks olulisemaid probleeme on minu arust see, et lõpptellijad ei raatsi ”kulutada” raha tööprojektidele. Ehitis valmis tihti pakkumisdokumentatsiooni põhjal. See lubab ehitajal teha palju omapoolseid ”häid” muudatusi, mis tihtipeale ei teeni lõpptellija huve. Vôimalik, et see on hetkel vaikselt muutumas ning minu isiklik arvamus ei pruugi kõigi ehitajate suhtes aus olla.
Mida soovitaksid noortele, kooliteed käivatele tulevastele KVJ inseneridele?
Noortele, kes pole on eriala valikut veel teinud soovitaks julgelt KVJ erialaga tutvumist ja õppimist. Kindlasti pole see eriala kuulunud tänaseni populaarsete ametite hulka, kuid tegelikult on teema väga vajalik ning huvitav. Kui alguses see eriala tundubki igavavõitu, siis mida rohkem hakkad sellest aru saama, seda huvitavamaks see muutub. Kuna KVJ eriala spetsialiste on Eestis vajaminevast tunduvalt vähem, siis julgen öelda, et head spetsialistid on turul kõrgelt hinnatud ning ka tasustatud nii täna kui ka tulevikus.
Kas julgeksid ennustada makrotrende, mis meie eriala olulisel määral tulevikus võiksid mõjutada.
Trendid ilmselt liiguvad energiasäästlikemate lahenduste poole. Paljuski üritatakse see saavutada ehituskonstruktsiooni parendamise ja automatiseerimise teel. Püütakse tehnosüsteemide energiakulu minimaliseerida ja energiat hoonetest mitte välja lasta. Pigem kogu vajalik energia hoonetes ise toota. Kuna kliima on pidevas muutumises ja kahjuks meile vaenulikus suunas, siis on võimalik, et hoonete sees on tulevikus palju mugavam ja tervislikum olla kui väljas. See muidugi puudutab eelkõige tiheasustusega piirkondi. Kliima soojenemise peatamine on saanud pigem hüüdlauseks, kuid midagi selle nimel eriti ei tehta. Külmaained valitakse uutes süsteemides loodussôbralikumad. Külmatootmiseks kasutatakse üha enam erinevaid looduslikke gaase ja ilmselt suureneb huvi soojuspumpade vastu veelgi.
Chiller Oy on aja tasemel ja püüab jätkuvalt olla valdkonna eeskôneleja.
Millega tegeled tööst vabal ajal, kuidas end laed? Soovitusi teistele.
Minu eas peab olema kindlasti juba ka mingi hobi, et toonust hoida ja rusuvaid mõtteid peletada. Olen jahimees ja mul on ikka jahikoer seltsiks olnud.Teinekord käin ka kalal. Abikaasaga taastame Harjumaal ühte talumaja. Seal on juba täna mõnus aega maha võtta, saunas käia ning loodust nautida. Suvel ajan ka tsikli käima.