Eesti Ühtsete BIM Nõuete (ÜBN) ülevaade
Eesti Ühtsed BIM Nõuded (ÜBN) on loodud ehitusprojektide digitaalse modelleerimise ühtlustamiseks Eestis, eelkõige avaliku sektori tasandil. Juhend annab selge suuna ja abivahendi ehituses infomudelite loomiseks ja kasutamiseks.
Lühiajalugu
Alates 2017. aastast, mil Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM) allkirjastas ühiste kavatsuste deklaratsiooni digitaalse mudelprojekteerimise (BIM) juurutamiseks avalikus sektoris, on ÜBN saanud palju tähelepanu. Esimene Avaliku sektori tellijate (AST) ühiste BIM nõuete juhend valmis 2019. aastal BIMConsult OÜ poolt MKM-i tellimusel.
Olulisemad verstapostid
-
2020: MKM korraldas riigihanke ÜBN teostatavuse kontrollimiseks ja etalonmudeli loomiseks. Hanke võitjateks osutusid OÜ OUN ja OÜ Reaalprojekt. Tulemustega saab tutvuda E-Ehitus veebilehel.
-
2021: Tehniline komitee EVS/TK50 hakkas ÜBNi juhendiga tegelema ning alustati koostööd Eesti Küte ja Ventilatsiooni Inseneride Ühinguga (EKVÜ). Koostöö tulemusena korraldati küsitlus EKVÜ liikmete hulgas ning süstematiseeriti saadud info hulk.
-
2021-2022: Toimusid EVS/TK50 koosolekud, kus EKVÜt esindas Kirill Jermilov. EVS/TK50 liikmetele edastati parandusettepanekud.
-
2023: Arutelu keskendus rajatiste (infra) andmesisu nõuetele, hoonete osas erilist tähelepanu ei pööratud.
Juhendi sisu
MKM eesmärk rakendada BIM-põhiseid automaatkontrolle Ehitisregistris (EHR). Nõuete eesmärk on tagada, et ehitusprojekteerimine toimuks standardiseeritud viisil. Juhend pakub baasnõudeid ning annab suuna projekti mahu ja keerukuse kohandamiseks.
ÜBNi juhend on abivahend lähteülesande elluviimisel. Modelleerimine on abivahend tellija lähteülesande saavutamiseks. ÜBN käsitleb nõuded nii hoone kui ka rajatiste BIM projekteerimisele.
Tulemus
BIM andmesisu mahu ülevaatamisel lähtuti põhimõttest, et põhiprojekti staadiumis tuleks mudelisse lisada ainult need andmed, mis täidavad põhiprojekti eesmärki. See tähendab informatsiooni edastamist mahus, mis võimaldab määrata ehituse eelarvelist maksumust ja korraldada ehitushanget (EVS 932:2017 punkt 9.19.2). Seetõttu ei ole soovitatav põhiprojekti infomudelis esitada näiteks ventilatsiooni lõppelementides rõhukadu või õhukiirust. Samuti pole soovitatav esitada torustikus liikumiskiiruseid või ventiilides Kvs väärtusi.
Lisaks vaadati üle terminid ja seadmete grupid, et tagada, et info oleks KVJ eriala inimestele paremini arusaadav.
Kokkuvõte
ÜBN on Kliimaministeeriumi (endise MKMi) algatus ja on mõeldud peamiselt avalikule sektorile. Kuna ÜBN on tihedalt seotud kehtiva standardiga EVS 932:2017 "Ehitusprojekt", on oluline märkida, et uue standardiseeria „Ehitiste projekteerimine" (arvatav järeltulija tänasele EVS 932:2017'le) loomine on hetkel külmutatud.
Tänan kõiki EKVÜ liikmeid, kes panustasid ÜBNi kommenteerimisel. Lõpptulemusega saab tutvuda E-Ehitus veebilehel.
EVS/TK50 peamine ülesanne 2023. aastal on Ühtsete BIM Nõuete (ÜBN) tagasiside kogumine ja versiooni uuendamine. Tagasisidet oodatakse lähiajal ka EKVÜ projekteerijalt ning seda võib edastada kas otse