Saame tuttavaks: Karl Leinus
EKVÜ-l on 18 partnerit, kes meid ja meie tegemisi toetavad. Üheks neist on Airwave. Seekord tutvume lähemalt Airwave Eesti, Läti ja Leedu esinduste juhatuse liikme Karl Leinusega.
Kus ja kellena sa töötad?
Töötan Eesti, Läti ja Leedu Airwave esindustes, olen juhatuse liige. Igapäevaste ülesannete nimekiri koosneb paljudest väikestest asjadest, näiteks rahaküsimused, tarnijad, ostu-müügistrateegia ja kõik, mis sellega kaasneb.
Kus ja mida oled õppinud? Kuidas oled jõudnud praegusesse ettevõttesse ning ametisse?
Olen lõpetanud Eesti-Ameerika Äriakadeemia ülikooli rahvusvaheliste ärisuhete eriala, kuid oma suureks hobiks pean tehnikat ja kõike sellega seonduvat. OÜ Airwave tegemiste juurde jõudsin 1999. aastal, kui ettevõtte asutamiseks ja käivitamiseks sai kasutada esimest õppelaenu. Enne töötasin jahutusseadmete müügijuhina ja töö käigus sain esimesed kogemused kliimaseadmetega.
Palun kommenteeri ettevõtte otsust olla Eesti kütte- ja ventilatsiooniinseneride ühenduse toetajaliige.
Kahjuks jääb põhitöökoha kõrvalt väga vähe aega, et ühenduse tegemistele kaasa aidata. Vähim, mida saame teha, on toetada rahaga ja reklaamida seda ka välistarnijatele. Kindlasti kavatseme toetamist jätkata, sest tegemist on väga professionaalse ja eesrindliku meekonnaga, kes ühingu kaudu arendab kogu valdkonda.
Mis laadi tuge saate ja tahate pakkuda eialala insenerile?
Meil on õppeklass koos töötavate eri tüüpi soojuspumba seadmetega, kus koolitame paigaldajaid. Peale Eesti meeskondade õpetame ka lätlasi ja leedulasi. Inseneridele oleme püüdnud pakkuda tuge tootekoolitustega. Ettevõttes on ka väga heade kliimatehnika ehk HVAC-kogemustega insener Imre Hõrak, kes nõustab paljusid insenere-projekteerijaid just keerukamate jahutus- ja soojuspumba lahenduste väljatöötamisel.
Mis on sinu arvates praegu meie eriala suurimad kitsaskohad? Kas oskad pakkuda lahendusi?
Meie ettevõte ei tegele projekteerimise vaid nõustamisega. Seetõttu pole meil väga head ülevaadet inseneride muredest. Küll aga on kõrvaltvaatajana jäänud mulje, et projekteerimise tähtajad on alati liiga kokku surutud, mis tekitab inseneride töös pingeid. Võib-olla on selle põhjus projekteerimise hinnastamine: tehakse alapakkumisi, mistõttu on ettevõttel vaja teha tööd kiiresti, makstes lõivu kvaliteedi arvelt.
Kahjuks ei tea ka, kui pikk on praegu õppetöö osana üliõpilaste kohustuslik praktika periood ettevõtetes. Juba esimesel õppeaastal võiks õpilased saada ettevõttes töökogemuse ja praktikat võiks valdkonna ettevõtetes olla rohkem. Kool võiks pakkuda ka rahalist stiimulit, mis tekitaks ettevõtetes rohkem huvi suunata õppima kogemusteta töötajaid.
Mida soovitaksid noortele, kooliteed käivatele tulevastele kütte- ja ventilatsiooniinseneridele?
Iga insener peaks püüdma aru saada, milline valdkond just talle sobib.Projekteerimine ja projektide ehituslik realiseerimine on väga erinevad. Kindlasti on valdkonna ehitusettevõttes töötamine pingelisem, projekteerimine sobib rohkem inimesele, kellele pigem meeldib pikemalt ühe asja kallal omaette nokitseda.
Kas julgeksid ennustada makrotrende, mis meie eriala võiks tulevikus oluliselt mõjutada?
Kindlasti muutuvad erialad oluliselt keerulisemaks ja inimesed sõltuvad meie valdkonnast üha rohkem. Kliimatehnika valdkond kasvab väga tugevalt kokku päikesepaneelide abil ja muu nn rohelise elektri tootmise ning juhtimisega. Väga palju sõltub juba praegu automaatikast, kuidas see hakkab kliimatehnika arenemist suunama ja milliseid uuendusi seal tehakse.
Millega tegeled tööst vabal ajal? Kuidas end laed? Mida soovitad teistele?
Vabal ajal tuleb sportida – sama intensiivselt, nagu saab aju koormust kontoris. Tööturul on väga raske olla tööandjale atraktiivne kehalise vastupidavuse ja trennita, sest see paistab kohe välja. Nädalas peaks olema kindlasti kaks sellist õhtut, kui ennast tühjaks saab higistada. Aastaajast olenevalt mängin korvpalli, jooksen, sõidan rattaga, suusatan ja harrastan motosporti. Minu arvates ei ole meie pimedas kliimas ka mõistlik täielikult loobuda pudelist õllest või veiniklaasist, mis lisab elule vürtsi.