Suitsutõrjesüsteemide eesmärgid ja tulekahjust tingitud ohud
Suitsutõrje süsteem on oluline, kuid nähtamatu osa hoone tuleohutusest, kaitstes inimesi tulekahju korral. On oluline, et süsteemid oleksid korrektselt kavandatud, paigaldatud ja hooldatud, kuna need on elulise tähtsusega inimeste ohutuse tagamisel.
Globaalsel tasandil
Rahvusvahelise Standardimisorganisatsiooni (ISO) standard ISO/TR 13387-8, Tuleohutustehnika osa 8 määrab tuleohutuse eesmärgiks inimeste ohutu evakueerimise, ilma et nende tervis saaks kahjustada.
Suitsutõrje süsteemi kavandamine
Süsteemi kavandamine peab olema hinnatud vastavalt kriteeriumitele, mis tagavad inimeste ohutu evakuatsiooni või päästetööd ja kaitsevad neid tulega kaasnevate potentsiaalsete ohtude eest. Tulekahju võib põhjustada inimesele järgmisi ohtusid:
- Konvektiivne soojus: lühiajaline kokkupuude kuuma suitsuga võib põhjustada valu või põletusi.
- Kiirguslik soojus: kõrge kiirgussoojuse tase võib põhjustada valu või põletusi isegi ilma otsese kokkupuuteta leekide või kuuma õhuga.
- Toksilised gaasid: suitsus leiduvad toksilised gaasid võivad olla inimestele ohtlikud sõltuvalt kontsentratsioonist ja kokkupuute kestusest.
- Nähtavus: suitsu piiramine on vajalik, et vältida nähtavuse vähenemist ja silmade ärritust, mis võib mõjutada inimeste evakuatsiooni kiirust.
Eestis kehtivate seaduste kohaselt on suitsutõrje süsteemi kavandamisel oluline arvestada hoone suitsutõrje tegelikke eesmärke vastavalt kehtivale standardile EVS 919:2020. Standardis rõhutatakse ohutut evakueerimist, päästemeeskonna toetamist ja vara kaitsmist. Lisaks võib suitsutõrje süsteemi eesmärgiks olla ka päästemeeskonna tingimuste tagamine.
Kui peamine eesmärk on kindlaks tehtud, tuleb valida kriteerium ja arvutusmeetod või metoodika, mis on välja toodud standardi EVS 919:2020 lisades E või võtta aluseks mingi muu standard või juhendmaterjal. Valitud materjali põhjal saab dimensioneerida süsteemi, et tagada vajalikud kriteeriumid. Näiteks:
- suitsuvaba tsooni minimaalne kõrgus;
- maksimaalne suitsu temperatuur;
- maksimaalne soojuskiirgus.
Kokkuvõtteks:
Tulekahju ajal on oluline määrata peamised ohud ja valida suitsutõrje süsteemi peamine eesmärk ja kriteeriumid, seejärel valida arvutusmeetod ja dimensioneerida süsteem. Projektis tuleb välja tuua, millistel tingimustel on kavandatud kriteeriumid tagatud.
Nii saame luua turvalisema ja ohutuma keskkonna kõigile.