Õppevideod tegevinseneridele: Revit ja MagiCAD
Sofia Vasman, Ergo Pikas, Martin Thalfeldt, Madis Upan, Karli Aau
2024. aasta sügissemestril õpetati viiendat korda Tallinna Tehnikaülikooli tudengitele hoone tehnosüsteemide mudelprojekteerimist Reviti ja MagiCAD tarkvarade abil. 2020. aastal alustasid sellega professor Ergo Pikas ja Madis Upan EstKONSULT Keskkonnatehnikast ning esialgu piirduti kütte-, ventilatsiooni- ja jahutussüsteemidega.
Möödunud aasta jooksul on inseneride koolitamine saanud riigilt olulist tuge ning kahe projekti – „Inseneriakadeemia“1 ja „Kõrg- ja kutsekoolide tasemeõppe IKT-moodulite loomine ning pakkumine“2 – toel loodi uued õppevideod nii hoonesiseste kütte-, ventilatsiooni- ja jahutussüsteemide (KVJ) kui ka veevarustuse ja kanalisatsiooni (VK) mudelprojekteerimiseks. KVJ videote autor on Madis Upan ning VK videod tegi Karli Aau Infragate’ist.
Õppevideod võimaldavad tudengitel tarkvarade kasutamist õppida endale sobivas tempos ning kartmata tunnis maha jäämist. Kontakt õppejõududega toimus peamiselt regulaarsetes konsultatsioonides, kus lahendati kursuseprojektide käigus tekkinud väljakutseid. Tempot aitasid hoida regulaarsed testid semestril jooksul, õpipäeviku täitmine ning kursuseprojekti esitlus semestri lõpus. Samuti on õppevideod abiks teiste õppeainete kursuseprojektide lahendamisel ja nende pikkus on reeglina 6-9 minutit.
Pakume õppevideote vaatamise võimalust ka tegevinseneridele. Selleks tuleb minna aadressile https://moodle.taltech.ee, logida sisse Smart-ID või muu sobiva meetodiga ning otsida üles kursus EKK5130 Hoonete tehnosüsteemide mudelprojekteerimine. Kui registreeruda kursusele külalisena, on võimalik vaadata kõiki õppevideoid. Külalistel tuleb ise tagada ligipääs tarkvaradele.
Kursuse terviklikuks läbimiseks ja vastava tõendi saamiseks tuleb see deklareerida Tallinna Tehnikaülikooli Avatud Ülikooli kaudu. pe toimub sügissemestriti ning kuue ainepunkti mahuga kursus annab 156 täienduskoolituspunkti.
1 Tegevusi viiakse ellu Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondi programmi „Inseneriakadeemia ja IT Akadeemia arendamine kõrghariduses“ raames. Eesmärk on tagada, et inseneeria ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogia kõrgharidus ja lõpetajate arv vastaks tööturu vajadustele. Projekti tulemusel suureneb vastuvõtt toetatavates valdkondades, väheneb väljalangevus, kasvab lõpetajate arv ning nende erialased teadmised ja oskused on kooskõlas tööturu vajadustega. Tegevuste periood on 01.05.2023-31.08.2029, kogumaksumus 34 048 900 eurot.
2 Kursust arendatakse 2024. aastal NextGenerationEU vahendite toel. Taaste- ja vastupidavusrahastu (RRF) meetme „Digioskused ettevõtete digipöörde toetamiseks“ projektikood 20.1.02.21-0001