Saame tuttavaks: Janek Teder

 

EKVÜ-l on 18 partnerit, kes meie tegevust ja aitavad kaasa valdkonna arengule. Üks neist on S.F.P. Group, mida esindab on Janek Teder. Saame temaga intervjuu kaudu lähemalt tuttavaks!

Kus ja kellena Sa töötad? 

Olen S.F.P. Group OÜ juhataja.

Kirjelda palun oma professionaalset tausta - kus ja mida oled õppinud ning kuidas oled jõudnud praegusesse ametisse? 

KVJ eriala ma koolis  ei õppinud. Sellel alal alustasin oma karjääri Vennad-Dahl AS-is 1999. aastal. Olen olnud n-ö iseõppija ja täiendanud teadmisi erinevatel koolitustel. Minu kogemuste põhjal võin öelda, et kui on piisavalt huvi, on võimalik igas valdkonnas edukaks saada ka mitteametlikke õpivõimalusi kasutades.. Loomulikult on suureks eeliseks ka formaalne haridus, mida oleksin ise hea meelega omandanud. Ometi olen jõudnud siia, kus praegu olen, muid teid mööda - ja õnneks pole põhjust kahetseda. Ettevõtjana olen KVJ alal töötanud alates 2006. aastast.

Miks otsustas teie ettevõte liituda EKVÜ toetajaliikmena?

Arvan, et kutse EKVÜ toetajaliikmeks on iseenesest privileeg - see näitab, et meie ettevõte on oma valdkonnas silma paistnud ning meie arvamusega soovitakse arvestada. Olen veendunud, et kõik ja iga hinna eest ei tohiks olla müügiks, sest pikas perspektiivis ei too selline lähenemine edu. Kui soovime turustada kvaliteetsemaid ja sageli ka pisut kallemaid tooteid, peame panustama teavitustöösse. EKVÜ kaudu saame tutvustada uusi tooteid ja lahendusi ning seeläbi aidata kaasa ehituskvaliteedi paranemisele Eestis. 

Millist tuge saatevõi soovite pakkuda eriala praktiseerivatele inseneridele? 

Tehnoloogia areneb tänapäeval väga kiiresti, mistõttu saame inseneridele pakkuda uutel toodetel ja lahendustel põhinevat nõustamist juba projekteerimise etapis. Tegelikult toetame insenere igapäevaselt, aidates neil leida ja kasutada parimaid lahendusi.

Millised on hetkel Sinu arvates meie erialade suurimad kitsaskohad ja kas oskaksid pakkuda võimalikke lahendusi? 

  • Riigihanke seadus – lahendusi on, kuid tundub, et muutusi ei soovita teha..Mõnel juhul on jäänud kõlama, et riiklike objektide puhul ei lubata asendada ettenähtud tooteid, kuigi see peaks olema seadusevastane tegevus.
  • Projekteerijate konservatiivsus - eriti vanema põlvkonna seas on näha vastumeelsust uute teadmiste omandamise suhtes. See on siiski muutumas, sest peale on tulemas nooremad insenerid, kes on üldiselt avatumad omandama uusi teadmisi ja koostööaltimad.
  • Järelevalveametnike tööstiil – kohati jääb mulje, et eesmärk pole sisuline kaasamõtlemine, vaid lihtsalt „ära panemine“. Loomulikult ei saa seda üldistada, kuid teatud juhtudel paistab see silma. 

Mida soovitaksid tulevastele KVJ inseneridele, kes alles õpivad? 

Lisaks teooriale on vaja panustada praktikasse. Minu arvates oleks ideaalne, kui insenerid läbiksid praktika ka reaalsel ehitusobjektil. See aitaks vältida olukordi, mis paberil tunduvad head, kuid tegelikkuses siiski ei tööta. 

Milliseid makrotrende võiksid meie eriala tulevikus mõjutada.

  • Tehnoloogiline areng - tehisintellekt ja robootika hakkavad kindlasti järjest suuremat rolli mängima. 
  • Keskkonnatrendid - jätkusuutlikkus ja energiatõhusus muutuvad üha olulisemaks.

Millega tegeledvabal ajal ja kuidas end tööst välja lülitad?

Sport ja üldine liikumine - see annab energiat ja aitab taastuda vaimsest väsimusest, mis minu jaoks on isegi koormavam kui füüsiline väsimus. Soovitan kõigil leida endale sobiv liikumisviis – see aitab tasakaalu hoida ja igapäevaseid väljakutseid paremini lahendada.